Pracownia Diagnostyki Endoskopowej

W Pracowni Endoskopii wykonujemy pełen zakres specjalistycznych badań górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego (gastroskopie, kolonoskopie, polipektomie)

Badania i zabiegi endoskopowe wykonywane są przez nas w warunkach szpitalnych, z dostępem do pełnego zaplecza chirurgicznego, diagnostycznego oraz Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, co gwarantuje bezpieczeństwo pacjenta i dostęp do profesjonalnej pomocy.

W 2010 roku, dzięki funduszom z Unii Europejskiej została zakupiona nowa aparatura niezbędna do wykonywania badań ( tory wizyjne, wideogastroskopy, wideokolonoskopy, myjnia-dezynfektor) , co gwarantuje wykonywanie badań na najwyższym poziomie. Procedury dekontaminacji sprzętu, zgodne z najnowszymi standardami, gwarantują pełne bezpieczeństwo pacjenta.

Zapisując się na badanie należy okazać skierowanie od lekarza do pracowni gastroskopowej celem wykonania gastroskopii lub kolonoskopii. Zapisy osobiście w rejestracji lub telefonicznie pod numerem 23 691 99 58.

Miejsce wykonywania badań pokój numer 95 I piętro szpitala.


Lekarze wykonujący badania:

Dr. n. med. Sławomir Fesołowicz – chirurg gastroenterolog

Dr Jakub Słowik - gastroenterolog

Dr. Rafał Chilmonczyk - chirurg

Pielęgniarki endoskopowe

Greta Kierzkowska

Róża Markowska Staszczyk

HARMONOGRAM BADAŃ ENDOSKOPOWYCH WYKONYWANYCH W RAMACH UMOWY Z NFZ

Wtorek 1600-2000 dr. J. Słowik - gastroskopie i kolonoskopie   ambulatoryjne oraz szpitalne

Czwartek 1400-1900 dr. S. Fesołowicz - gastroskopie i kolonoskopie   ambulatoryjne oraz szpitalne

Piątek 800-1400 dr. R. Chilmonczyk - gastroskopie i kolonoskopie   szpitalne.

 

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU

GASTROSKOPIA

Gastroskopia jest badaniem pozwalającym lekarzowi na bezpośrednie oglądanie śluzówki żołądka, odźwiernika i dwunastnicy. Badanie przeprowadza się przy użyciu endoskopu elastycznego z torem wizyjnym. Ważną zaletą endoskopu jest możliwość w czasie jednego badania ocenić stan śluzówki i pobra

do dalszego badania niewielkie wycinki tkanki budzącej podejrzenie zmian chorobowych. W przypadku podejrzenia zakażenia bakterią Helikobacter Pylori, wykonujemy test ureazowy. W czasie badania możliwe jest wykonanie następujących zabiegów:

- sklerotyzacja żylaków przełyku,

- usuwanie ciał obcych,

- hamowanie krwawień z wrzodów lub z żylaków przełyku,

- usuwanie polipów kleszczami endoskopowymi lub specjalną pętlą diatermiczną


Sposób przygotowania do badania

- Na 6 godzin przed badaniem nie należy nic jeść.

· Na 4 godziny przed badaniem nie należy nic pić, palić papierosów, żuć gumy.

· Badanie może być wykonane po uzyskaniu od pacjenta pisemnej zgody na badanie.

· Przed badaniem należy usunąć protezy zębowe.

Przebieg badania

Przed wprowadzeniem endoskopu pielęgniarka znieczula gardło poprzez użycie odpowiedniego środka znieczulającego w sprayu.  Następnie w pozycji leżącej na boku, lekarz wprowadza przez jamę ustną gastroskop i przeprowadza badanie, w czasie którego może pobrać wycinki ze śluzówki do badania histopatologicznego lub w celu wykonania testu ureazowego.

Po badaniu

· Przez dwie godziny po badaniu nie należy jeść, pić oraz palić.

· Wynik badania jest gotowy do odebrania, najpóźniej w ciągu godziny w przypadku pobrania testu urazowego

· Wyniki pobrania badań histopatologicznych wyniki są do odebrania w ciągu około 2 tygodni w rejestracji przychodni.

KOLONOSKOPIA

Badanie polega na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika i obejrzeniu całego jelita grubego. Do tego celu służy wideokolonoskop, długości 130 do 200 cm. Optyki znajdujące się we wzierniku pozwalają na przedstawienie obrazu z wnętrza przewodu pokarmowego w odpowiednim powiększeniu na kolorowym monitorze. Badanie ma na celu ocenę powierzchni błony śluzowej jelita grubego. Przy użyciu dodatkowych narzędzi istnieje możliwość pobrania wycinków śluzówki do badania histopatologicznego i wykonania zabiegów endoskopowych, ( usunięcie polipów, klipsowanie krwawiących miejsc ), które często umożliwiają pacjentowi uniknięcie operacji chirurgicznej. Badnie bez znieczulenia dożylnego przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym.

Informacje dotyczące stanu zdrowia, które należy zgłosić lekarzowi wykonującemu badanie:

· nasilenie objawów choroby niedokrwiennej serca

· nadciśnienie tętnicze

· tętniak aorty

· duszność w spoczynku

· skłonność do krwawień (skaza krwotoczna)

· ciąża

· krwawienie miesiączkowe występujące w dniu badania

· uczulenie na leki

· jaskra

· choroby psychiczne

· wszelkie nagłe dolegliwości w czasie badania

Osoby chore na cukrzycę powinny poinformować pracownika rejestracji podczas zapisu na badanie, ponieważ w ich przypadku badanie powinno odbyć się w godzinach porannych

Sposób przygotowania się do badania:

Na 7 dni przed badaniem należy:

· Przerwać przyjmowanie preparatów żelaza.

· Osoby przyjmujące leki antyagregacyjne - typu Aspiryna, Acard, Ticlid, itp. - powinny przestać je przyjmować po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który zlecił stosowanie w/w leków.

· Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe - Sintrom, Syncumar, Acenocumarol, Warfaryna - konieczny jest kontakt z lekarzem prowadzącym leczenie przeciwzakrzepowe i zmiana leków na heparynę niskocząsteczkową.

Trzeci i drugi dzień przed badaniem:

· Dieta lekkostrawna bez świeżych owoców, warzyw, ciemnego pieczywa i innych produktów z dużą zawartością błonnika.

· Nie należy spożywać w żadnej postaci owoców i warzyw pestkowych, takich jak winogrona, pomidory, kiwi, truskawki oraz pestek, siemienia lnianego i maku. Pestki i nasiona mogą przykleić się do powierzchni jelita i utrudniać ocenę w trakcie badania.

· Ze względu na to, że przyjmowanie preparatu przeczyszczającego rozpoczyna się w południe w dniu poprzedzającym badanie, należy tak zaplanować czas, aby móc od tego momentu do czasu udania się na badanie pozostać w domu.

Dzień przed badaniem:

· Do południa dieta bez mleka, płynna – dokładnie zmiksowane zupy, tzw. zupa krem, kisiel, rosół. Nie należy pić soków owocowych i napojów gazowanych. Inne napoje można pic w dowolnej ilości.

· Reakcją organizmu na przyjmowanie roztworu Fortransu będą liczne wypróżnienia, na koniec treścią płynną.

· W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania, w szczególności w przypadku pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, konieczny jest kontakt z lekarzem.

Jeśli badanie jest przed południem:

1. W dniu poprzedzającym badanie w godzinach popołudniowych 1400-1500 należy rozpocząć picie roztworu Fortrans 1 torebka rozpuszczona w 1 litrze wody , razem 4 litry płynu na 4 saszetki . Należy pić 1 szklankę co 15 min. W razie złej tolerancji ( nudności) dopuszczalne jest wypicie 2 litrów w dniu poprzedzającym badanie i kolejnych 2 litrów wcześnie rano w dniu badania - warunek konieczny – ostatnia porcja płynu nie później niż 2 h przed badaniem.

2. Preparat jest niesmaczny, zdaniem pacjentów łatwiej jest wypić roztwór schłodzony, z dodatkiem soku z cytryny.

3. Od momentu rozpoczęcia picia roztworu nic nie jemy aż do momentu wykonania badania.

4. Można pić dowolną ilość NIEGAZOWANEJ wody, słabej herbaty, herbat ziołowych.

Jeśli badanie jest wyznaczone po godz.12:

1. W dniu poprzedzającym badanie w godzinach popołudniowych 1600-1700 rozpocząć picie roztworu Fortrans, 1 torebka rozpuszczona w jednym litrze wody razem do wypicia 2 litry płynu, należy pić jedna szklankę co 15 min. Kolejne 2 litry wypić rano w dniu badania z zastrzeżeniem iż ostatnia porcja płynu nie później niż 2 h przed badaniem. Łącznie należy wypić 4 litry płynu na 4 saszetki Fortransu.

2. W trakcie picia roztworu Fortransu można pić inne płyny ( woda, herbata).

3. Reakcją organizmu na przyjmowanie roztworu Fortransu będą liczne wypróżnienia, na koniec treścią płynną.

4. W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania, w szczególności w przypadku pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, konieczny jest kontakt z lekarzem.

Badanie w znieczuleniu ogólnym

· Na czczo (bez żadnego jedzenia) proszę zgłosić się do szpitala na badanie z dokumentem tożsamości, skierowaniem na badanie i aktualnymi badaniami ( morfologia krwi,. INR. , grupa krwi– zgodnie z ustaleniami z lekarzem kierującym - termin badania ustalamy w sekretariacie oddziału chirurgii Tel. 23 691 9952 )

· Po podaniu dożylnie środka usypiającego pacjent zasypia na około kilkanaście minut i budzi się po zakończeniu badania. Jest to płytkie znieczulenie, nie wymaga założenia rurki dotchawiczej

· Po zakończeniu badania można jeść dietę lekkostrawną. Jeśli pojawi się dyskomfort - wzdęcia, kurczowe bóle brzucha - należy zastosować Espumisan (3x2tabl lub No-Spa 3x1tabl.)

· Gdy badanie jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym, należy poprosić osobę towarzyszącą o odebranie ze szpitala po około 2-3 godzinach od momentu wykonania badania. Nie należy prowadzić pojazdów minimum 12 godzin po znieczuleniu.

· Po badaniu możesz odczuwać wzdęcia i kurcze powodowane przez powietrze wprowadzone do jelita podczas badania. Uczucie to mija po oddaniu wiatrów. Po badaniu możesz odżywiać się i powrócić do normalnej aktywności życiowej tego samego dnia

 

 

Pracownie Diagnostyczne

1. Dział Diagnostyki Laboratoryjnej
2. Pracownia Bakteriologii
3. Dział Diagnostyki Obrazowej
4. Pracownia Diagnostyki Endoskopowej
5. Zakład Rehabilitacji
6. Pracownia Kolposkopii
7. Pracownia Diagnostyki Chorób Serca (Holter, Próby Wysiłkowe, Echo Serca)
8. Pracownia Tomografii Komputerowej

Godziny pracy pracowni:

LPPRACOWNIA Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek
1

Pracownia Tomografii Komputerowej


2


Zakład Rehabilitacji

08:00-18:00
08:00-18:00 08:00-18:00 08:00-18:00 08:00-18:00
3


Pracownia RTG

08:00-16:00
08:00-16:00 08:00-16:00 08:00-16:00 08:00-16:00

DO SZPITALA

Pokaż dojazd do szpitala na większej mapie

Galeria